Odnawialne źródła energii

Rekuperacja

Instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła

Korzystając z wentylacji mechanicznej oddychasz świeżym i higienicznym powietrzem! Równocześnie maksymalnie odzyskując energię/ciepło powietrza, które przy zastosowaniu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie ucieka. Prawidłowa wentylacja ma za zadanie normować wilgotność powietrza i temperaturę we wnętrzu zapobiegając zawilgoceniu i zagrzybieniu budynków.

Jest idealnym systemem wentylacyjnym dla alergików. Zastosowanie systemu wentylacji wymuszonej opartej na rekuperatorze zapewnia oszczędności na ogrzewaniu nawet do 30% rocznie!. Ponadto dzięki ciągłej dostawie świeżego powietrza w twoim domu zapanuje nieprawdopodobny komfort klimatyczny a co za tym idzie dużo lepsze zdrowie i samopoczucie domowników a w szczególności alergików.

Reasumując bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się zainstalowanie urządzenia rekuperatora!

 

Pompy ciepła

Najtańszy sposób ogrzewania domu – koszty ogrzewania i c.w.u. na poziomie 2-3 tysięcy złotych rocznie

Wielofunkcyjność – pompa ciepła jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym grzać w zimę, chłodzić w lato oraz przygotowywać c.w.u.

Wykorzystanie darmowego i odnawialnego źródła ciepła – grunt/powietrze/woda

System w pełni zautomatyzowany – oszczędność czasu i brak potrzeby częstej regulacji temperatury w budynku

Możliwość instalacji w innych pomieszczeniach niż kotłownia

Bezpieczeństwo użytkowania – brak zagrożenia wybuchu bądź zaczadzenia

Najwyższa sprawność cieplna ze wszystkich możliwych rozwiązań

Bezobsługowość – brak potrzeby uzupełniania zasobnika oraz konserwacji kotła jak w przypadku kotła gazowego/olejowego

Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – nie wydziela szkodliwych substancji, spalin do środowiska naturalnego

Całkowita niezależność od niepewnej i zmieniającej się sytuacji na rynku gazu i oleju Możliwość uzyskania dotacji od Państwa jako zastosowanie rozwiązania redukującego emisję CO2.

Oszczędność miejsca – brak potrzeby miejsca składowania opału, zabudowany zbiornik na c.w.u. w większości przypadków

Długa żywotność pompy w przypadku poprawnie zaprojektowanego systemu

Cicha praca – na poziomie 40dB Brak potrzeby podłączenia do komina czy wentylacji

JAKI JEST KOSZT POMPY CIEPŁA ?

Koszt pompy ciepła zależy od jej mocy grzewczej , natomiast ta uzależniona jest od wielu czynników. Podstawowym parametrem od którego zależy dobór pompy ciepła o odpowiedniej mocy jest zapotrzebowanie budynku na ciepło (W/m2), które uzależnione jest od wielu czynników, a także materiałów izolacyjnych użytych przy budowie domu. Dla domów nowobudowanych z izolacją przegród zewnętrznych na poziomie 15cm z dobrze docieplonym dachem przyjmuje się wartość zapotrzebowania na ciepło w przedziale 45-60 W/m2. Kolejnym czynnikiem decydującym o doborze pompy ciepła danej mocy jest powierzchnia oraz kubatura budynku. Im większe będą te wartości, tym dobrana pompa powinna być mocniejsza. Warto również zwrócić uwagę na przeszklenia, a także na antresole występujące w budynku. Przy licznych przeszkleniach oraz pomieszczeniach otwartych do góry budynek będzie potrzebował znacznie więcej ciepła, niż w przypadku zastosowania standardowych wymiarów okien czy pomieszczeń o standardowej wysokości. Należy także przeanalizować, czy ogrzewane będą takie pomieszczenia jak garaż czy pralnia. Koszt pompy ciepła uzależniony jest także od typu jednostki, zarówno jeśli chodzi o rodzaj dolnego źródła (grunt/powietrze/woda), jak i wybór pomiędzy pompą z zabudowanym zbiornikiem, a pompą z oddzielnym zbiornikiem na c.w.u

 

Kolektory

Kolektory słoneczne są uznawane za jedne z pierwszych ekologicznych rozwiązań, które wykorzystują odnawialne źródła energii.
Zasadą działania kolektorów jest wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody użytkowej.
System ten jest przeznaczony przede wszystkim w miejscach gdzie występuje duże zużycie wody grzewczej np. domki jednorodzinne, hotele, obiekty sportowe.
Instalacja może pokryć zapotrzebowanie na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w 50-60% rocznie co spowoduje obniżenie kosztów do 70% co wiąże się z dużymi oszczędnościami.
W przypadku montażu kolektorów słonecznych głównym parametrem decydującym o wielkości instalacji jest zużycie wody co z kolei jest zależne od ilości osób zamieszkujących budynek.
Należy wziąć pod uwagę także rodzaj pokrycia dachowego na którym ma zostać wykonana instalacja, a także kąt nachylenia dachu.
W przypadku kąta nachylenia 35-65° możliwa jest instalacja kolektorów bezpośrednio na dachu, przy czym najbardziej optymalne jest nachylenie pod kątem 45°.
W przypadku dachów płaskich konieczny jest montaż na oddzielnej, wolnostojącej konstrukcji. Należy także zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość montażu kolektorów od strony południowej, jeśli jest to niemożliwe liczba płyt będzie większa.
Ważnym aspektem jest także rodzaj obecnego, głównego źródła ciepła, do którego ma zostać podłączony system kolektorów słonecznych.

Odnawialne źródła energii

Instalujemy i serwisujemy:

  • pompy ciepła
  • rekuperatory
  • kolektory słoneczne
  • centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła
  • instalacje kombinowane
  • automatyka instalacji OZE